Kādi faktori ietekmē riepu ilgmūžību un kā noteikt, kad pienācis laiks iegādāties jaunas riepas?

  • Kādi faktori ietekmē riepu ilgmūžību un kā noteikt, kad pienācis laiks iegādāties jaunas riepas?

Опубликовано: 15:13 04.09.2019 Добавить cобытия

Kādi faktori ietekmē riepu ilgmūžību un kā noteikt, kad pienācis laiks iegādāties jaunas riepas?


Riepas ir viena no svarīgākajām komponentēm Tavā auto, tāpēc ir svarīgi, lai tās ir labā stāvoklī. No riepu kvalitātes un stāvokļa ir atkarīga vadītāja un pasažieru drošība, degvielas ekonomija un arī braukšanas bauda. Šajā rakstā aplūkosim faktorus, kuri ietekmē riepu ilgmūžību kā arī pazīmes, kuras liecina par to, ka laiks iegādāties jaunu riepu komplektu!

Kādi faktori ietekmē riepu lietošanas ilgumu?

Riepas, tāpat kā daudzas citas auto preces, nav mūžīgas un laika gaitā tās kļūs vecas, pat tad ja automašīnu turēsi apsildāmā garāžā un ar to praktiski nebrauksi. Pieņemts uzskatīt, ka maksimālais riepu kalpošanas ilgums ir ap 10 gadiem no to ražošanas brīža, tomēr eksperti iesaka pievērst pastiprinātu uzmanību riepām, kuras brauktas ilgāk par 5 gadiem. Lai gan laika ietekmi uz riepu ietekmēt nevar, ir pāris priekšnosacījumi riepu ekspluatācijā, kuri palīdzēs saglabāt to veiktspēju pēc iespējas ilgāk:

  • Uzturi riepā vienmērīgu spiedienu! Seko līdzi ražotāja norādītajiem marķējumiem uz riepu malas, kur norādīts optimālais gaisa spiediens bāros (bar) vai mārciņās uz kvadrātcollu (psi)! Arī biežas un krasas spiediena maiņas, braukšana ar riepu, kurā ir nepietiekams vai pārāk liels spiediens, negatīvi atsauksies uz riepu ilgdzīvotību.

  • Uzmani, lai riepas un diski būtu nobalansēti! Disbalansu riteņos var sajust kā vibrācijas caur stūres ratu. Braukšana ar šādiem riteņiem ne vien ir nekomfortabla, bet arī ātrāk deldē riepu protektoru. Ja Tev rodas aizdomas par riepu balansu, ieplāno drīzu pierakstu uz riepu balansēšanu!

  • Izvairies no agresīviem manevriem – pārlieku agresīvs braukšanas stils ievērojami samazinās riepu mūžu.

  • Pirms montē jaunu riepu, pārbaudi disku! Jaunai riepai mūžs var tik ievērojami saīsināts, ja to montēsi uz bojāta diska. Pirms jauno riepu uzstādīšanas, pārliecinies vai diska iekšmala nav savērpta, tajā nav asu malu vai izteiktas korozijas pēdas!

  • Izvairies no braukšanas pa sliktiem ceļiem! Šis ir visai pašsaprotami, taču bedres un slikta ceļa seguma kvalitāte ir vieni no visbiežākajiem riepu mūža saīsinātājiem. Reizēm pāris km garāks ceļš mājup pa labāku ceļu būs ekonomiskāks ilgtermiņā!


Kad riepa vairs nav lietojama un pēc kādām pazīmēm to noteikt?

Pat ievērojot iepriekšminētos un citus pareizas riepu ekspluatācijas padomus, pienāk brīdis, kad riepa vairs nav droša lietošanā un tā ir jāmaina. Parasti gan autobraucēji šo atliek uz pēdējo iespējamo brīdi, tāpēc raksta turpinājumā uzskaitīsim pazīmes, kuras liecina par to, ka riepa vairs nav derīga lietošanā!

Protektora dziļums

Minimālais pieļaujamais protektora dziļums, ko nosaka valsts likumdošana ir 1,6 mm vasaras riepām un 4 mm ziemas riepām. Ja tas ir mazāks par atļauto, ar šādām riepām ir ne vien aizliegts piedalīties kopējā satiksmē, bet arī brauciens, sevišķi sliktos apstākļos, var būt bīstams visiem satiksmes dalībniekiem!

Nevienmērīgs riepu nodilums

Nevienmērīgu riepu nodilumu izraisa nenobalansēti riteņi vai bojāta auto balstiekārta. Piemēram, ja riepu ārmala ir ar atļauto protektora dziļumu, bet iekšmala ir nodilusi, riepa ir jāmaina, jo arī daļējs protektora nodilums nozīmē tās ekspluatācijas mūža beigas!

Vizuāli riepu bojājumi

Ik pa laikam pārbaudi savu riepu vizuālo stāvokli – ir pazīmes, kuras var liecināt par riepu dzīves gala tuvošanos – burbuļveida uzblīdumi riepu sānu malā jeb tā sauktās pumpas, izrauti gumijas gabali, dziļas švīkas un citi vizuāli bojājumi. Ja neesi pārliecināts par to ka bojājums ir drošībai nekaitīgs, dodies pie speciālista – pēkšņs riepu plīsums pie lielākiem ātrumiem var slikti beigties.

Taupi savu laiku – iegādājies riepas internetā!

Kad pienācis laiks mainīt riepas, vairs nav jādodas uz veikalu vai servisu - pasūti tās internetā! Īpaši plašu riepu ražotāju un modeļu piedāvājumu meklē internetveikalā www.1a.lv, kur jaunas vasaras un ziemas vienmēr par labākajām cenām!

Ienāc un pārliecinies!


  • Kādi faktori ietekmē riepu ilgmūžību un kā noteikt, kad pienācis laiks iegādāties jaunas riepas?

  • Kādi faktori ietekmē riepu ilgmūžību un kā noteikt, kad pienācis laiks iegādāties jaunas riepas?

Dizains un Druka Iepazieties.lv Tipografijas.lv Fotostudijas.lv Webseo.lv